PORADY OGRODNICZE

KWIECIEŃ

W kwietniu ogrodnicy mają pełne ręce roboty, gdyż sezon ogrodniczy nabiera tempa. Na rabatach już kwitną rośliny cebulowe, a w sadach drzewa owocowe. Oto kilka ważnych porad ogrodniczych na ten miesiąc:

  1. Rośliny ozdobne:

    • Usuń zimowe osłony z roślin wrażliwych na mrozy (np. włókniny i maty słomiane) i rozgarnij kopczyki.
    • Wycinaj suche pędy zeszłorocznych bylin i usuwaj wschodzące chwasty.
    • Nawożenie roślin: Jeśli gleba jest już porządnie rozmarzła, rozpocznij nawożenie. Preparaty długodziałające są dobrym wyborem.
    • Okryj ziemię pod krzewami warstwą ściółki, która ogranicza parowanie wody i hamuje rozwój chwastów.
    • Po przekwitnięciu przytnij krzewy ozdobne.
    • Wyrzuć odpady organiczne na kompost.
  2. Sadzenie drzew i krzewów:

    • To idealny czas na sadzenie bylin, krzewów ozdobnych, liściastych drzewek i iglaków.
    • Przygotuj glebę pod nowe nasadzenia, np. przekopując ją z kompostem, obornikiem lub torfem.
  3. Trawnik:

    • Wykonaj zabieg wertykulacji i aeracji trawnika.
  4. Oczko wodne:

    • Zadbaj o oczko wodne i system automatycznego nawadniania.
  5. Inne prace:

    • Spryskaj modrzewie i świerki, aby zapobiec rozwojowi ochojnika świerkowo-modrzewiowego.
    • Przytnij liściaste zimozielone krzewy ozdobne, np. bukszpany.
    • Postaw domki dla owadów pożytecznych i ustaw ule dla murarek i trzmieli.

Pamiętaj, że obecność naturalnych wrogów szkodników jest najlepszym sposobem na walkę z nimi. Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a Twoje ogrodnicze działania przyczynią się do piękna i zdrowia Twojego ogrodu. 🌱🌼🌳


MAJ

Maj to najpiękniejszy wiosenny miesiąc, który przynosi nam łany kolorowych kwiatów, kwitnących bzów i piwonii, a także pierwszych warzyw nowalijek z własnej uprawy. Coraz więcej czasu możesz spędzać na świeżym powietrzu i cieszyć się z ciepłych i słonecznych dni. Jest to jednak kolejny miesiąc intensywnej pracy w sadzie, ogrodzie warzywnym i ozdobnym. Uwagi wymaga również trawnik oraz oczko wodne.  W połowie maja przypada święto tzw. Zimni ogrodnicy. Po tym czasie 12-14 maja nie występuje już ryzyko wystąpienia przymrozków i można sadzić do gruntu wszystkie rośliny wrażliwe na mróz. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze i niezbędne prace do wykonania w tym miesiącu. 

Maj w sadzie  

W maju cały czas możesz posadzić do gruntu sadzonki drzew i krzewów owocowych. Na sadzenie sadzonek z gołym korzeniem jest już za późno, jednak z całą pewnością przyjmą się rośliny, które były uprawiane wcześniej w pojemnikach i charakteryzują się rozrośniętym systemem korzeniowym. Przed posadzeniem bardzo ważnym zabiegiem jest kilkugodzinne namoczenie bryły korzeniowej wraz z pojemnikiem. Sadzi się do dołków z żyzną, próchniczą ziemią nalewając wcześniej kilka wiader wody, aby silnie nawilżyć podłoże. Wokół drzew warto wykonać tzw. misę, która będzie kierować wodę w okolicę systemu korzeniowego, a nie spływać na boki. Korzystniej dla roślin jest rzadsze, a bardzo obfite podlewanie niż częste, a małą ilością wody.  W połowie maja rozpoczyna się czas nawożenia młodych drzew i krzewów owocowych. Starsze drzewa można zasilać jeszcze w kwietniu. Nawozimy drzewa nawozami wieloskładnikowymi mineralnymi lub naturalnymi w postaci kompostu czy obornika. Połowa maja, to również dogodny czas na zawieszenie pułapek na owady, które mogą wyrządzić szkody w naszym sadzie. Doskonale działają na szkodniki takie jak: Nasionnica trześniówka lub Owocówki. Owady te żerują na zawiązkach owoców i samych owocach powodując ich nieszczenie. Ciepła i ładna pogoda sprzyja również pojawieniu się mszyc na pędach i liściach drzew i krzewów. Aby im zapobiegać stosujemy naturalne wyciągi z roślin np. czosnku, cebuli lub pokrzywy lub środki chemiczne. 

Maj w warzywniku 

Już na początku maja możesz wysiewać ogórki przeznaczone na rozsadę. Pod koniec kwietnia i na początku maja istnieje możliwość wysiania roślin blisko spokrewnionych z ogórkami- melonów. Podobnie jak ogórki, melony lubią dużą ilość ciepła, słońca, a także regularne i obfite podlewanie. W maju można również wysiewać kolejną ciepłolubną roślinę- kukurydzę cukrową. Do gruntu sadzimy wcześniej przygotowaną rozsadę pomidorów, ogórków, selera oraz papryki. Po posadzeniu musimy właściwie pielęgnować sadzonki. Bardzo ważnym zabiegiem jest wcześniejsze hartowanie, które pozwoli roślinom na przystosowanie się do temperatury na zewnątrz. Z innych możemy wymienić regularne podlewanie, odchwaszczanie, ochronę przed silnym słońcem i podmuchami wiatru, a także szkodnikami, które w szybki sposób mogą zniszczyć siewki. Roślinom ciepłolubnym sprzyja ściółkowanie. Zbieramy pierwsze plony warzyw uprawianych w tunelach foliowych, szklarniach i pod osłonami. Gotowe do zbioru będą rzodkiewki, cebula, szczypior, szparagi, szczaw czy rabarbar ogrodowy. W maju wysiewamy bezpośrednio do gruntu marchew, buraka ćwikłowego, fasolę oraz wszelkie warzywa dyniowate. Palikujemy wszystkie warzywa o delikatnej i długiej łodydze, która mogłaby ulec złamaniu. Do takich warzyw należy np. pomidor, fasola, groch, szparagi. Roślinom zapewniamy drewniane lub bambusowe paliki lub w przypadku grochu i fasoli- pędy owijamy wokół rozciągniętych sznurków. W maju kwitną truskawki, które również wymagają pielęgnacji i ochrony przed chorobami i szkodnikami. Ważne jest regularne i obfite podlewanie, jednak należy to robić ostrożnie, aby nie moczyć liści i owoców. W innym przypadku narażamy rośliny na występowanie chorób grzybowych. 

Maj w ogrodzie ozdobnym 

 Na początku maja istnieje możliwość wysiania niektórych gatunków kwiatów o krótkim okresie wegetacji i szybkim kwitnieniu. Dzięki temu również w końcówce lata i początkiem jesieni nasz ogród będzie ozdobiony pięknymi i kolorowymi kwiatami. Do gruntu sadzimy cebule i bulwy gatunków roślin niezimujących w gruncie np. Dalii, Pacioreczników, Calli, Mieczyków i wielu innych. Regularnie kontrolujemy prognozę pogody i gdy wystąpi ryzyko przymrozków, okrywamy rośliny agrowłókniną, stroiszem, liśćmi lub innym materiałem izolującym od zimna. Kwitnienie kończą wieloletnie rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Teren wokół nich należy oczyszczać z chwastów, zanieszczyszczeń i chronić przed szkodnikami. Liście odżywiają cebule, dlatego nie ścina się ich do czasu całkowitego zżółknięcia. Po uschnięciu liści można je bez obaw usunąć. Miejsca po roślinach cebulowych warto jest obsadzić ozdobnymi roślinami jednorocznymi.  W maju cały czas sadzimy sadzonki uprawiane wcześniej w donicach, przesadzamy i dzielimy byliny. Po posadzeniu obficie podlewamy. Nawożenie jest możliwe po kilku miesiącach od posadzenia, do tej pory krzewy i byliny będą czerpać składniki odżywcze z podłoża. Przycinamy i formujemy drzewa, krzewy oraz byliny. Ucinamy dzikie pędy róż wyrastające z podkładki, które mogłyby zagłuszyć szlachetną odmianę róży. Sadzonki wierzchołkowe krzewów możemy często ukorzenić w wodzie lub wilgotnym piasku. 

Materiały ze strony: Maj - Ogrodnicze wskazówki i porady GradinaMax.pl



CZERWIEC

Kalendarz ogrodnika- rośliny ozdobne

Czerwiec to czas, gdy przekwitają ostatnie tulipany. Zatem trzeba zrobić na porządki na rabatach. Przede wszystkim należy usunąć wszystkie kwiatostany. Nie tylko szpecą, ale także stanowią miejsce do rozwoju grzybów, które mogą zainfekować cebulki. Należy także pomyśleć o nawiezieniu gleby — tulipany trzeba wzmocnić, aby w kolejnym sezonie pięknie zakwitły.

Ponadto na rabatach w czerwcu:

  • kwitną róże — ich piękne kwiaty wabią zapylacze, ale także mszyce! Dlatego należy dokładnie obejrzeć okazy i usunąć niepożądane szkodniki. Najlepiej wykonać oprysk — dzięki temu będziesz mieć pewność, że pozbędziesz się wszystkich owadów;

  • rozkwitają lilie — mogą paść ofiarą poskrzypki liliowej, dlatego należy uważnie oglądać ich kwiaty. Warto pamiętać, że pod liśćmi mogą żerować także nagie ślimaki;

  • pojawiają się różne szkodniki, np. miseczniki, które żerują na roślinach i pozbawiają ich części zielonych. Gdy zauważysz objawy ich obecności, wykonaj oprysk;

  • zaczyna się robić gęsto, co przyczynia się do ryzyka rozwoju chorób grzybowych, np. mączniaka. Sprzyja temu zwłaszcza wilgoć. Aby zapobiec pojawieniu się patogenów, warto usuwać porażone części roślin. Pomyśl również o rozsadzeniu okazów, aby przerzedzić nieco rabatę.

W czerwcu żywopłoty wchodzą w fazę intensywnego wzrostu. Zatem to idealny moment, żeby je przyciąć. Ponadto w tym czasie warto wysiać rośliny dwuletnie do doniczek na przyszły sezon. Jesienią wsadzisz je na miejsca docelowe, aby w kolejnym roku cieszyć się pięknymi kwiatami.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — warzywnik

W czerwcu w warzywniku można zebrać wiele warzyw. Rzodkiewka, koper, sałata, szczypior, bób, groch cukrowy to tylko przykłady roślin, które są gotowe do jedzenia. Warto je zerwać, zanim pojawią się szkodniki. Ponadto, np. w przypadku rzodkiewki, kopru czy sałaty, istnieje ryzyko, że pod wpływem ciepła rośliny wejdą w fazę kwitnienia. Wówczas warzywa mogą stać się gorzkie. Dlatego zbierz je wcześniej.

W czerwcu w warzywniku oprócz przeprowadzenia zbiorów warto:

  1. odchwaścić grządki — ciepło i wysoka wilgotność sprzyjają nie tylko rozwojowi warzyw, ale także chwastów. Warto je usunąć, zanim osiągną duże rozmiary. Dzięki temu zabieg przebiegnie szybko i bez większego wysiłku;
  2. osłonić warzywa kapustne przed bielinkiem — w tym celu najlepiej całą grządkę okryć cienką siatką;
  3. usunąć wilki w pomidorach, aby rośliny się nie rozkrzewiały mocno na boki;
  4. wysiać warzywa na późny zbiór, m.in. ogórki, buraki i kalarepę;
  5. dosiać fasolę szparagową, sałatę i rzodkiewkę, aby zapewnić sobie stały dostęp do świeżych warzyw — aby sałata i rzodkiew nie" wybijały" w kwiatostany, wybierz odmiany letnie;
  6. posadzić pory na zbiór zimowy.

Oczywiście w warzywniku należy regularnie nawadniać glebę, zwłaszcza w szklarni. Warto również pomyśleć o sporządzeniu gnojówki z żywokostu, którą będziesz zasilać kwitnące i owocujące warzywa.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — trawnik

Trawnik w czerwcu bardzo intensywnie rośnie. Dlatego należy go kosić regularnie, najlepiej co tydzień. To zapobiegnie rozrastaniu się chwastów, a także kwitnieniu traw. Dzięki temu zielony dywan pozostanie miękki i idealnie równy.

Jeśli w czerwcu będą mocne upały, pomyśl, żeby kosić trawę kosiarką z wysoko ustawionymi nożami. Dzięki temu kłosy będą nieco dłuższe, co pozwoli zatrzymać wilgoć w glebie i zapobiegnie wysychaniu trawnika.

W czerwcu można przeprowadzić także drugie nawożenie. Dzięki temu źdźbła będą bardziej zielone i wzmocnią się przed nadejściem upałów w lipcu.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — szkodniki

W czerwcu w ogrodzie pojawia się wiele szkodników.

  • Na krzewach grasuje mszyca — aby ją usunąć, warto wykonywać opryski. Można także wiązać żółte wstążki, które przyciągają biedronki, czyli naturalnych wrogów tego szkodnika.

  • Na drzewach owocowych pojawiają się m.in. jabłkóweczka czy śliwkóweczka — aby móc cieszyć się zdrowymi owocami, umieść na konarach opaski i pułapki.

  • W warzywniku i na rabatach na dobre rozgościły się nagie ślimaki — należy je regularnie eliminować, ponieważ potrafią całkowicie zniszczyć uprawy. W tym celu można np. wkopać w ziemię wiadro i wlać do niego piwo. Ślimaki uwielbiają ten napój, a więc wejdą do pojemnika i się w nim utopią.

Warto również obejrzeć ziemię w poszukiwaniu gniazd mrówek. Te owady mogą zniszczyć nawet kilkuletnie okazy! Gdy je zauważysz, koniecznie zastosuj środki przeciwko tym szkodnikom.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — nawadnianie i odchwaszczanie

W czerwcu temperatury znacznie rosną i nierzadko przekraczają 30°C. W takich warunkach ziemia szybko wysycha, dlatego należy regularnie podlewać rośliny. Najlepiej robić to:

  • wcześnie rano — o 5 lub 6, zanim temperatura na zewnątrz drastycznie wzrośnie;
  • podczas zachodu słońca — dzięki temu nie ma ryzyka, że promienie poparzą liście.

Pamiętaj, aby nawadniać rośliny dużą ilością wody, ale robić to rzadko. Dzięki temu pobudzisz je do poszukiwania wody w głębi ziemi.

Nie zapomnij również o odchwaszczaniu. Niepożądane rośliny doskonale rosną, nawet gdy na zewnątrz panuje skwar. Dlatego regularnie oglądaj rabaty i warzywnik w poszukiwaniu chwastów.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — balkon i taras

W czerwcu na balkonie i tarasie powinny już zadomowić się liczne kwiaty, m.in. pelargonie, petunie, supertunie czy surfinie. Dzięki nim wokół domu jest pięknie kolorowo. Jednak w czerwcu już nie wystarczy ich tylko podlewać.

  • Nawożenie - miesiąc po posadzeniu roślin ozdobnych należy rozpocząć ich nawożenie. Sięgnij po specjalne preparaty w płynie, które zawierają dużo potasu i fosforu. Te składniki pobudzą do wytwarzania nowych kwiatów.

  • Podlewanie - w czerwcu rośliny na balkonach i tarasach należy regularnie podlewać, nawet dwa razy dziennie. Ziemia w doniczkach bardzo szybko wysycha, przez co kwiaty są narażone na brak wody i mogą zacząć więdnąć.

  • Ogławianie - regularnie usuwaj przekwitnięte kwiatostany. Jeśli je pozostawisz, roślina zacznie wytwarzać nasiona i uzna, że nie musi dalej kwitnąć. W rezultacie stracisz piękną ozdobę balkonu i tarasu.

W czerwcu warto wynieść na zewnątrz, ale nie na bezpośrednie słońce, rośliny doniczkowe. Nieograniczony dostęp do światła, a także ekspozycja na wiatr, wzmocni je przed nadejściem zimy.

LISTOPAD

W listopadzie prace ogrodnicze skupiają się głównie na przygotowaniu ogrodu do zimy. Oto najważniejsze zadania:

1. Ochrona roślin przed mrozem

  • Okrywanie roślin: Warto zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz, jak róże, wrzosy czy hortensje. Można użyć agrowłókniny, kory, liści lub słomy.
  • Kopczykowanie: Przy roślinach wieloletnich (np. różach) można usypać kopczyki ziemi wokół podstawy łodyg.

2. Przycinanie drzew i krzewów

  • W listopadzie można przycinać drzewa i krzewy owocowe, takie jak jabłonie czy grusze. Warto usunąć chore i uszkodzone gałęzie.
  • Usunięcie suchych kwiatostanów: Z krzewów ozdobnych, np. hortensji, dobrze jest usunąć suche kwiatostany, ale nie przycinać pędów, które będą kwitły w przyszłym roku.

3. Grabienie liści

  • Liście z trawnika należy regularnie usuwać, aby nie zniszczyły murawy. Można je kompostować lub użyć jako ściółkę do okrywania roślin.

4. Ostatnie koszenie trawnika

  • Przed nadejściem mrozów warto skosić trawnik na wysokość 4-5 cm. Zbyt długa trawa mogłaby zgnić pod śniegiem.

5. Przygotowanie gleby

  • Jeśli ziemia nie jest zbyt mokra, warto ją przekopać, zwłaszcza w warzywniku. To spowoduje, że w zimie zmarznie część szkodników i nasion chwastów.

6. Czyszczenie i konserwacja narzędzi

  • Listopad to dobry moment, aby zadbać o narzędzia ogrodnicze – wyczyścić je, naostrzyć i odpowiednio przechować na zimę.

7. Cebulki kwiatowe

  • Jeśli jeszcze nie posadziliśmy cebulek kwiatów wiosennych, takich jak tulipany, krokusy czy żonkile, listopad to ostatni moment, by to zrobić przed nadejściem przymrozków.

8. Ściółkowanie rabat

  • Ściółkowanie rabat i grządek warstwą kory, kompostu lub liści pomoże chronić korzenie roślin przed mrozem i utrzyma odpowiednią wilgotność gleby.

9. Zabezpieczenie systemów nawadniających

  • Opróżnij i zdemontuj systemy nawadniania, jeśli takie posiadasz. Usuń wodę ze zbiorników i węży ogrodowych, aby uniknąć ich uszkodzenia przez mróz. Schowaj je do pomieszczeń, gdzie nie będą narażone na niskie temperatury.

10. Siew ozimy

  • W listopadzie można wysiać niektóre rośliny, które wykiełkują wczesną wiosną, takie jak szpinak, pietruszka czy czosnek ozimy. Siew ozimy skraca czas wegetacji na wiosnę i daje szybsze plony.

11. Zbiór ostatnich plonów i czyszczenie warzywnika

  • Usuń resztki roślinne z warzywnika, np. pozostałości pomidorów, fasoli czy ogórków. Rośliny zdrowe można kompostować, a chore najlepiej usunąć, aby nie przenosić chorób na kolejny sezon.

12. Wapnowanie gleby

  • Jeśli gleba wymaga odkwaszenia, listopad to dobry czas na zastosowanie wapna ogrodowego. Taki zabieg poprawia strukturę gleby i wspiera prawidłowy rozwój roślin.

13. Przesadzanie i ochrona bylin

  • Jeśli chcemy przesadzić byliny lub dzielić kępy starszych roślin, to listopad jest odpowiedni, zanim ziemia zamarznie. Rośliny warto później okryć warstwą ściółki lub słomy.

14. Przygotowanie kompostownika

  • Do kompostownika warto dodać ostatnie odpady roślinne z ogrodu i przykryć go, aby zimą proces rozkładu przebiegał wolniej, ale równomiernie. Kompostowanie wzbogaca glebę w składniki odżywcze na kolejny sezon.

15. Zabezpieczenie mebli ogrodowych

  • Jeśli w ogrodzie mamy meble, pergole czy altanki, warto je oczyścić i odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią i śniegiem. Meble drewniane najlepiej schować lub okryć wodoodpornymi pokrowcami.

16. Sadzenie drzew i krzewów

  • Listopad to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów liściastych, które w stanie spoczynku lepiej się przyjmują. Warto wybrać miejsca i przygotować odpowiednie dołki, pamiętając o uzupełnieniu ziemi nawozem organicznym.

GRUDZIEŃ

wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww.jpg

Grudzień to miesiąc, w którym prace w ogrodzie nie kończą się, a wręcz przeciwnie - jest wiele zadań do wykonania. W tym okresie powinniśmy zająć się przede wszystkim zabezpieczaniem roślin przed mrozem. W tym celu należy okryć korzenie roślin wieloletnich i krzewów owocowych agrowłókniną, słomą lub korą. W grudniu warto również zabezpieczyć drzewa i krzewy przed gryzoniami, za pomocą specjalnych siatek lub płotków. W tym miesiącu powinniśmy także zająć się naszymi narzędziami ogrodniczymi - należy je oczyścić, naostrzyć i zabezpieczyć przed korozją. Grudzień to również czas na planowanie przyszłorocznych upraw. Dobrym pomysłem jest wykonanie planu naszego ogrodu, który pomoże nam w przyszłorocznych pracach. W grudniu nie zapominajmy o karmieniu ptaków, które odwdzięczą się nam wiosną, pomagając w walce ze szkodnikami. W tym miesiącu można również sadzić niektóre rośliny, takie jak czosnek czy cebulki kwiatów. W grudniu nie zapominajmy również o dbaniu o rośliny doniczkowe, które w tym okresie potrzebują szczególnej troski.

więcej info na stronie:  Co zrobić w ogrodzie w grudniu? Porady ogrodnicze na cały miesiąc! | Zielony Ogródek

PAŹDZIERNIK


Sadzenie i przesadzanie roślin w październiku

Październik to dobry czas na sadzenie i przesadzanie większości drzew oraz krzewów (zarówno owocowych, jak i ozdobnych). Panują wtedy najlepsze warunki klimatyczno-glebowe do ukorzeniania i aklimatyzacji roślin. Z gatunkami wrażliwymi na mróz najlepiej poczekać do wiosny. Przy sadzeniu trzeba pamiętać o odpowiednich odległościach (częsty błąd właścicieli ogrodów to zbyt gęste sadzenie). Drzewa i krzewy po posadzeniu powinno się solidnie podlać. Przy bezdeszczowej pogodzie (jesienią zdarza się to rzadko) należy je dodatkowo podlewać.

Jesienne prace w ogrodzie

Iglaki i liściaste rośliny zimozielone (np. bukszpany) trzeba sporadycznie nawadniać także w okresie zimowym. To zapobiegnie suszy fizjologicznej i w konsekwencji wiosennemu zasychaniu roślin lub ich fragmentów.

W październiku do gruntu można wysiewać rośliny jednoroczne, np. czarnuszki, chabry, dimorfoteki, nagietki, smagliczki, gipsówki) i sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (szafirki, krokusy, tulipany, narcyzy, śnieżyce). Wykopujemy natomiast z ogrodu byliny niezimujące w gruncie: dalie, mieczyki, begonie bulwiaste, pacioreczniki, sternbergie, pacioreczniki i tygrysówki. Przez podział można rozmnażać m.in. fiołki wonne, floksy szydlaste, barwinek, zawciąg, konwalię, dąbrówkę i smagliczkę skalną.

Październik w warzywniku - zbiory warzyw i porządkowanie grządek

W warzywniku zbiera się dynie, cukinie, marchew, pietruszkę, rzepę, buraki i warzywa kapustne. Niektóre warzywa (np. brukselkę i jarmuż) można pozostawić na zimę i zbierać plon na bieżąco (nie zaszkodzą im mrozy). Przez podział warto rozmnożyć m.in. rabarbar, lubczyk i cząber. Miejsca po zbiorach warzyw należy dokładnie oczyścić. Resztki roślinne bez śladów chorób czy żerowania szkodników warto wykorzystać do tworzenia pryzm kompostowych.

Ziemię w warzywniku należy dokładnie przekopać (szpadlem, glebogryzarką). Takie działanie-  poza utrzymaniem dobrej struktury gleby - przy okazji pomoże zwalczyć pędraki i drutowce (wyschną na słońcu lub zostaną zjedzone przez ptaki). W gruncie można sadzić cebulę dymkę (prawidłowa odległość między cebulami wynosi 5-6 cm, a między rzędami 25 cm). W warzywniku można zastosować nawozy organiczne (należy przemieszać je z ziemią). Warto sprawdzić także odczyn pH gleby (mierniki są łatwo dostępne w sklepach). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, potrzebne będzie jej wapnowanie.

Kalendarz ogrodnika na październik - przygotowywanie trawnika do zimy

W październiku wciąż powinno się kosić trawnik. Wysokość koszenia powinna być większa - co najmniej 1 cm wyżej niż latem. Zbyt drastyczne ścinanie źdźbeł może doprowadzić do zniszczenia trawnika (choroby grzybowe, mniejsza odporność na mróz i wysychanie). Zwykle w październiku wykonuje się ostatnie zabiegi koszenia w sezonie. Na bieżąco należy zbierać liście z trawnika (grabiami czy odkurzaczem ogrodowym). Można umieścić je w kopcach i przyłożyć gałęziami w zacisznym miejscu. To potencjalne domy dla zimowania jeży. Trawy nie powinno się już nawozić, to bardziej jej zaszkodzi, niż pomoże.

Zakładanie trawnika i nowych rabat w październiku

W październiku można wprowadzać wiele nowych elementów do ogrodu. Ich wybór jest kwestią indywidualną. Dużo oczywiście zależy od stylu ogrodu i warunków, jakie uda się zapewnić roślinom. W tym miesiącu warto zakładać m.in. nowy trawnik, łąkę kwietną, wrzosowisko, przydomowy sad, ogród skalny czy rabaty bylinowe. Można także pokusić się o budowę elementów małej architektury ogrodowej.

Październikowe porządki w oczku wodnym

Dno oczka wodnego należy oczyścić z mułu, resztek roślinnych i odpadów nieorganicznych. Przed nadejściem zimy trzeba także podmienić część wody. Większość roślin wodnych skraca się (nawet o połowę). Jeśli oczko wodne jest głębokie (minimum 150 cm) rośliny i ryby można pozostawić na zimę. Wrażliwe gatunki roślin i ryby z płytszych zbiorników przenosi się do pomieszczenia. Wcześniej – przy ciepłych temperaturach (powyżej 12 st. C) ryby można jeszcze dokarmiać. Nad powierzchnią lustra wodnego zaleca się zamontować siatkę o drobnych oczkach. To prosty i niezawodny sposób na uniknięcie zanieczyszczenia oczka przez spadające liście.

informacje ze strony:  Kalendarz ogrodnika na październik 2024 - murator.pl (muratordom.pl)

WRZESIEŃ

Wrzesień to miesiąc, w którym ogród zaczyna przygotowywać się do jesieni. Jest to również doskonały czas na prace pielęgnacyjne, sadzenie oraz zbiór plonów. Oto kilka porad ogrodniczych na wrzesień:

1. Zbiory i przechowywanie plonów

  • Zbiór owoców i warzyw: Wrzesień to czas zbiorów wielu owoców i warzyw, takich jak jabłka, gruszki, śliwki, dynie, marchewki i buraki. Pamiętaj, aby przechowywać je w chłodnym, suchym miejscu, aby przedłużyć ich trwałość.
  • Zbieranie ziół: Teraz jest dobry moment na zebranie i ususzenie ziół, takich jak mięta, oregano czy tymianek. Wysuszone zioła można przechowywać w szczelnych pojemnikach, aby cieszyć się nimi przez całą zimę.

2. Przygotowanie gleby

  • Nawożenie: Warto zastosować nawozy organiczne, takie jak kompost, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze przed zimą. Można również zastosować nawozy potasowe, które pomogą roślinom lepiej przetrwać zimę.
  • Ściółkowanie: Po zbiorach i pieleniu warto rozłożyć warstwę ściółki wokół roślin. Ściółka chroni glebę przed wysychaniem, hamuje rozwój chwastów i zabezpiecza korzenie przed mrozem.

3. Sadzenie i przesadzanie

  • Sadzenie roślin cebulowych: Wrzesień to idealny czas na sadzenie cebul tulipanów, narcyzów, krokusów i innych roślin cebulowych, które zakwitną wiosną.
  • Przesadzanie bylin: Można teraz przesadzać byliny, takie jak piwonie czy hosty, aby zapewnić im lepsze warunki wzrostu w nowym sezonie.
  • Sadzenie drzew i krzewów: Wrzesień to także dobry moment na sadzenie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Chłodniejsza pogoda sprzyja lepszemu ukorzenieniu się roślin.

4. Pielęgnacja trawnika

  • Koszenie trawnika: Nadal regularnie kosimy trawnik, ale warto zmniejszyć częstotliwość koszenia. Koszenie na wysokość około 5 cm pomoże trawnikowi lepiej przetrwać zimę.
  • Napowietrzanie: Wrzesień to dobry czas na napowietrzanie trawnika za pomocą wideł lub specjalnych aeratorów. Dzięki temu poprawisz dostęp powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni trawy.
  • Dosiewanie trawy: Jeśli trawnik ma ubytki, warto teraz dosiać nasiona trawy, aby zregenerować go przed zimą.

5. Ochrona przed mrozem

  • Okrywanie roślin: Wrażliwe na mróz rośliny, takie jak róże, warto okryć agrowłókniną lub gałęziami, aby chronić je przed nadchodzącymi przymrozkami.
  • Przenoszenie roślin doniczkowych: Rośliny doniczkowe, które latem były na zewnątrz, powinny zostać przeniesione do pomieszczeń, zanim nadejdą pierwsze przymrozki.

6. Kompostowanie

  • Kompostowanie resztek roślinnych: Zbieraj resztki roślinne, opadłe liście i inne materiały organiczne, aby tworzyć kompost, który będzie doskonałym nawozem na przyszły sezon.

7. Przygotowanie oczka wodnego

  • Czyszczenie oczka: Usuń zanieczyszczenia i liście z oczka wodnego, aby nie zatkały filtrów. Można również umieścić siatkę nad oczkiem, aby liście nie wpadały do wody.
  • Przenoszenie roślin wodnych: Delikatne rośliny wodne warto przenieść do głębszych miejsc lub do pomieszczeń, aby uchronić je przed mrozem.

8. Planowanie przyszłego sezonu

  • Przegląd narzędzi: Zadbaj o narzędzia ogrodnicze, naostrz noże, oczyść narzędzia, a w razie potrzeby napraw lub wymień uszkodzone elementy.
  • Planowanie nasadzeń: Zacznij planować, co chciałbyś posadzić w przyszłym roku. Przemyśl rozmieszczenie roślin i ewentualne zmiany w ogrodzie.

Wrzesień to czas intensywnej pracy w ogrodzie, ale dobrze wykonane teraz prace zaowocują pięknym ogrodem na wiosnę.


SIERPIEŃ

Sierpień jest miesiącem w którym kończymy nawożenie roślin nawozami azotowymi. Azot nie jest  już o tej porze roku wskazany ponieważ rośliny muszą się przygotować odpowiednio do zimy. Inaczej może dojść do przemarznięcia wielu z nich. Od kilku lat na rynku są dostępne nawozy jesienne, specjalnie przygotowane do stosowania w tym okresie.

Przekwitnięte krzewy

Wiele krzewów właśnie przekwita lub już przekwitło. Zaschnięte kwiatostany należało by usunąć – nie wyglądają już atrakcyjnie. Natomiast takie cięcie może wywołać u niektórych roślin niewielkie kwitnienie wtórne. Jest to również termin na drugie cięcie żywopłotów z ligustru czy buka. Przyrosty które pojawią się później będą jeszcze miały czas na zdrewnienie przed zimą.

Sadzenie roślin cebulowych

Koniec sierpnia rozpoczyna okres sadzenia roślin cebulowych. Jednak najpierw niektóre z nich musimy wykopać. Cebule szafirków są w tej chwili w uśpieniu, więc można je bez problemu wykopać i przebrać. Takie cebule przechowujemy do późniejszej jesieni w miejscu suchym i przewiewnym, w temperaturze około 20 stopni. Pod koniec sierpnia możemy już posadzić szachownicę cesarską, lilię białą lub narcyzy. Jeśli w rabacie mają pojawić się również nowe tulipany czy hiacynty, należy ziemię w tym miejscu przekopać na głębokość około 15 cm i delikatnie zwapnować by nie była kwaśna.

Przycinanie drzewek owocowych

Jeśli jeszcze nie przeprowadziliśmy cięcia drzew pestkowych, takich jak wiśnia czy czereśnia, to sierpień jest na to ostatnim miesiącem. W tym miesiącu również przecinamy jednoroczne pędy na jabłoni, gruszy czy śliwie. Wycinając tzw. „wilki” prześwietlamy roślinę, co zwiększa dostęp światła do owoców.  Wycina się pędy długie, rosnące pionowo do góry w środku lub na zewnątrz korony. Pozostawiamy pędy słabsze, rosnące poziomo czy ukośnie, możemy je tylko delikatnie przyciąć w ¼ długości. Cięcie dotyczy również winorośli która jest bardzo silnie rosnącym pędem.  Jest to konieczne jeśli zależy nam na owocach. W sierpniu widać już dokładnie miejsca w których zawiązały się owoce, pędy te są też bardzo długie. Należy przyciąć je nad szóstym zdrowym liściem licząc od ostatniego grona. Część pędów, które wyrastają z kątów liści, również należy usunąć. Zabiegi te, tak jak w przypadku jabłoni i gruszy, mają za zadanie dostarczyć do owoców więcej słońca. Wpływa to na smak i wybarwienie jagód. Jednocześnie pnącze łatwiej obsycha po deszczu i dzięki temu jest w mniejszym stopniu narażone na choroby grzybowe.

Zadbaj o warzywnik

Warzywnikowi w tym miesiącu poświęcamy więcej czasu. Zbieramy różnorodne warzywa: ogórki, pomidory, paprykę, cukinię, fasolkę szparagową, kalafiora oraz marchew. Po zbiorze niektórych z nich możemy wysiać poplony: nasiona rzodkwi, rzodkiewki czy szpinaku. Na zbiór jesienny możemy posadzić sałatę masłową czy kapustę pekińską. Warzywom wieloletnim takim jak rabarbar, szczypiorek czy szczaw również trzeba poświęcić chwilę. W sierpniu możemy rozdzielić starsze kępy szczypiorku i rabarbaru i posadzić je w nowym miejscu. Nasiona szczawiu siejemy zawsze gdzie indziej – roślina ta nie powinna rosnąć w jednym miejscu dłużej niż 3-4 lata.

Ochrona przed chorobami

Sierpień jest miesiącem w którym ujawnia się wiele chorób – coraz bardziej widoczny staje się parch na jabłoni jak i rdza na gruszy. Choroba gruszy charakteryzuje się pomarańczowo-czerwonymi plamami na powierzchni liścia, na spodniej zaś stronie pojawiają się widoczne gołym okiem skupiska zarodników grzyba wyglądające jak wulkany. Porażone liście opadają, a więc roślina zostaje osłabiona i może gorzej zimować. Choroba ta nie rozwija się od razu na gruszy, pierwsze są atakowane jałowce (na początku wiosny). Na pędach roślin pojawiają się zgrubienia, a z czasem na nich wyrastają skupiska grzybów które przypominają galaretkę. W obu przypadkach silne zaatakowanie może doprowadzić do zniszczenia roślin. Jałowce należało by opryskiwać do maja preparatami na rdzę. Grusze natomiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów traktować preparatem na rdzę gruszy. Posiadając w sadzie przydomowym i gruszę i jabłoń, obie rośliny można opryskiwać preparatami na parcha jabłoni.

INFORMACJE ZE STRONY:  Hortorus - Centrum Ogrodnicze Warszawa



LIPIEC

Lipiec w ogrodzie to nie tylko czas wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również prac, jakie musimy wykonać w sadzie i ogródku warzywnym tak, aby móc później delektować się darami natury. Szczyt okresu wegetacyjnego w roku zapowiada się upalnie, więc nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu warzyw, owoców i kwiatów. Musimy zadbać o taras i oczko wodne, pamiętać o pielęgnowaniu trawnika i żywopłotu.

Lipiec w sadzie owocowym

Lipiec w sadzie spędzamy na zbiorach dojrzałych owoców takich jak: maliny, poziomki, truskawki, porzeczki i borówki. Sięgamy również po wiśnie, czereśnie i agrest, który zrywamy z krzewu, gdy jest jeszcze lekko twardawy. Kilkukrotnie ściągamy z drzew morele, z uwagi na to, że dojrzewają one nierównomiernie. Rośliny sadownicze trzeba teraz regularnie podlewać, aby zagwarantować sobie obfite plony, jednak warto również pamiętać o zabezpieczeniu gałęzi drzew, ponieważ mogą się łamać pod ich ciężarem. Można to zrobić za pomocą specjalnych podpórek, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Dotyczy to zwłaszcza jabłoni grusz i śliw, które z reguły nie mają silnych konarów. Gdy zbierzemy już owoce, powinniśmy przyciąć drzewka i krzewy owocowe.

Po zakończeniu zbiorów truskawek w drugiej połowie lipca warto usunąć ściółkę i odchwaścić podłoże. Jeżeli truskawki mają więcej niż 4 lata, to znaczy, że należy się ich pozbyć, aby przygotować miejsce pod nowe sadzonki.

Aby zapobiegać plagom szkodników, w lipcu w sadzie powinniśmy niezwłocznie usunąć z gleby resztki owoców. Zwłaszcza tam, gdzie już wystąpiły objawy chorób roślin i żerowania insektów, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia podobnego problemu w latach kolejnych.

Ponadto, w ogrodzie w lipcu należy wykonać opryski, aby w ten sposób zwalczać choroby i szkodniki roślin sadowniczych tj. brunatna zgnilizna, parch jabłoni i gruszy, mszyce, bawełnica korówka i przędziorki. Musimy również pamiętać o pozbywaniu się owoców oraz części roślin, na których wystąpiły już zmiany.

Lipiec w ogrodzie warzywnym

Lipiec w ogrodzie to również dbanie o warzywa, które podobnie jak owoce, podczas upałów potrzebują intensywnego nawadniania. Wody są spragnione zwłaszcza: ogórki, fasola, warzywa kapustne, korzeniowe i dyniowate. Grządki należy systematycznie odchwaszczać. Nie wolno zapominać również o nawożeniu pomidorów odżywkami wzbogaconymi o potas i azot oraz usuwaniu bocznych pędów, które wyrastają na kątach liści. Lipiec w ogrodzie warzywnym jest też czasem zbiorów ziół. Wykorzystujemy liście szałwii, tymianku i oregano. Zapominalskim przypominamy o tym, że wciąż mogą wysiewać warzywa takie jak: koper, rzodkiewka, szpinak, fasolka szparagowa, sałata czy bakłażan. Do spożycia powinny nadawać się już kapusta, kalarepa, brokuł i kalafior. Dojrzałe powinny być również wczesne odmiany rzodkwi, bób i groch, a pod koniec miesiąca można zacząć robić przetwory np. z cukinii kwaszonej i owoców patisona.

Lipiec w ogrodzie ozdobnym

Dbanie o warzywa i owoce jest dla sadowników priorytetem, jednak w szczycie okresu wegetacyjnego sporo prac czeka nas również w ogrodzie ozdobnym. Na początku lipca jak co roku powinniśmy wykopać cebulki hiacyntów. Raz na trzy lata to samo warto zrobić też z szachownicami, śniadkami i czosnkiem ozdobnym. Latem kwiaty podlewać należy obficie i najlepiej zabierać się za to późnymi popołudniami. Ziemię na grządkach i rabatach warto regularnie spulchniać motyką, aby zapobiegać w ten sposób wysychaniu gleby oraz powstawaniu pęknięć, które mogą doprowadzić do uszkodzenia korzeni roślin.  Lipiec w ogrodzie ozdobnym to ostatni moment na to, aby wysiać rośliny dwuletnie, takie jak fiołek rogaty, stokrotka czy niezapominajka. To również dobry czas na ściółkowanie np. korą sosnową, która sprzyja zwłaszcza roślinom kwasolubnym oraz rozmnażanie wrzosów, które dobrze ukorzenią się w mieszance torfu i piasku. Warto pamiętać, że w połowie miesiąca można już szczepić róże.

Trawnik, żywopłot i oczko wodne w ogrodzie

Koszenie trawnika w lipcu powinno odbywać się regularnie. Trawę wokół domu należy przycinać co tydzień, a na słabiej używanych obszarach 3-4 tygodnie. Trzeba również pamiętać o podlewaniu murawy od 2 do 3 razy w tygodniu i wyrywaniu z korzeniami chwastów, które pojawiają się między źdźbłami. Jedynie do końca lipca można stosować nawozy azotowe, które pomogą nam zadbać o kondycję i odpowiedni wygląd trawnika. O ogród w lipcu powinniśmy zadbać też, strzygąc żywopłot. Należy zrobić to przynajmniej raz, przycinając młode pędy na jednakowej wysokości. Śmiało można korygować również rośliny iglaste, aby ładnie się zagęściły. Jeżeli na terenie swojej działki posiadamy oczko wodne, to musimy regularnie oczyszczać go i starać się jak najczęściej kontrolować poziom wody w sadzawce. Warto na bieżąco uzupełniać zbiornik. Jest to ważne, zwłaszcza gdy dno jest wyłożone folią, która odsłonięta szybko ulega zniszczeniu pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym szybko nagrzewająca się płytka woda niekorzystnie wpływa na roślinność porastającą zbiornik i sprzyja występowaniu glonów.


Informacje ze strony:  Kalendarz ogrodnika na lipiec 2022. Jakie prace wykonać w ogrodzie w lipcu? - Deccoria.pl




MARZEC

Materiały ze strony https://deccoria.pl/

Marzec to ważny miesiąc dla ogrodników. To doskonały czas, aby rozpocząć przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wegetacyjnego. Właśnie wtedy przychodzi czas na porządki w warzywniku i na rabatach. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Czas brać się do pracy!  

W marcu rozpoczyna się nowy sezon ogrodowy. Dzień jest coraz dłuższy i rośliny to czują. Przyroda pomału budzi się z zimowego snu. To najlepsza pora na przeprowadzenie w nim wielu prac. Przede wszystkim robimy dokładny przegląd naszego zieleńca. Sprawdzamy, jak przebiegło zimowanie roślin, zwracając szczególną uwagę na młode nasadzenia. Kolejny krok to pierwsze, wiosenne porządki. Marzec w ogrodzie to też przygotowywanie rozsad, pierwszych wysiewów wprost do gruntu oraz pierwszych kwiatów, które nieśmiało przebijają się przez jeszcze często zmrożoną ziemię.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu?

Wbrew powszechnej opinii, marzec w ogrodzie to niezwykle pracowity miesiąc. Pielęgnacji wymagają nie tylko rośliny ozdobne, ale również warzywnik, sad, a nawet trawnik. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Oto lista najważniejszych prac.

  • Przycinanie

W marcowym ogrodzie należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych oraz prześwietlenie drzew pestkowych. Można zadbać również o krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest czy jagoda kamczacka. Usuwamy stare pędy malin – najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych.

W marcu przycinamy też żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem oraz jesienią, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki. Pozbywamy się gałęzi, które rosną do wewnątrz korony lub zachodzą na siebie. Jeśli dostrzeżemy, że pędy zaatakowały choroby bakteryjne, przytnijmy je powyżej poziomu doznanych obrażeń. Rośliny, które kwitną na pędach jednorocznych (m.in. hortensje czy tawuły japońskie), przycinamy około 20 cm nad ziemią. Pamiętajmy, aby cięcia dokonać, zanim krzewy rozwiną pąki. W starszych żywopłotach posadzonych w poprzednich latach przycinamy boczne pędy w ten sposób, by uzyskać zamierzony kształt. Oprócz tego skracamy również szczytowe przyrosty. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost. Pamiętajmy jednak, że w żadnym razie nie przycinamy teraz okazów kwitnących wiosną, takich jak np. forsycja.

  • Przygotowanie grządek

Jeżeli ziemia na grządkach już rozmarzła możemy je uporządkować i przygotować do nadchodzącego sezonu i zbliżających się wysiewów. Usuwamy wszystkie chwasty, wygrabiamy opadłe zeszłoroczne liście i ewentualne pozostałości roślin z zeszłego roku. W razie potrzeby możemy jeszcze rozsypać obornik granulowany lub zasilić glebę przedsiewnie innym wybranym nawozem.

  • Siew

W marcu możemy wciąż przygotowywać rozsadę. Wysiewamy m.in. pomidory, paprykę, sałatę oraz wybrane warzywa kapustne. Do pojemników lub inspektów można także wysiać wiele gatunków kwiatów, m.in. astry, cynie, kocanki, nasturcje, letnie astry czy lwie paszcze. Pod koniec marca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na niskie temperatury np. nagietek, chaber, ślazówka, groszek pachnący lub mak polny. Z warzyw i ziół siejemy m.in. groch, bób, rzodkiewkę, pietruszkę, pasternak, marchew, cebulę czy szpinak. Grządki z nasionami przykrywamy włókniną, by chronić wchody przed zimnem i wiosennymi przymrozkami.

  • Sadzenie

W tym miesiącu można zacząć sadzenie większości drzew i krzewów liściastych, a także tych owocowych. Z gatunków liściastych sadzimy głównie: buki, brzozy, dęby, graby, robinie. Sadzimy też drzewa owocowe takie jak morele i brzoskwinie oraz wrażliwsze na mrozy iglaki. Jeśli chodzi o krzewy, najlepszym wyborem będą piwonie, magnolie, wawrzynki, a także maliny i jeżyny. W sprzyjającej pogodzie można nawet sadzić róże, jednak przycinamy je dopiero po dwóch latach od ukorzenienia, zawsze w kwietniu. Przygotowujemy miejsca pod nowe nasadzenia, możemy wysadzić do gruntu czosnek, cebulę dymkę oraz byliny.

  • Pikowanie

W marcu pikujemy warzywa i kwiaty, które wysialiśmy w lutym. Por, sałata i warzywa kapustne najlepiej czują się w jasnych, ale chłodnych pomieszczeniach. W domowym cieple mogą być zanadto wybiegnięte. Jeżeli zatem mamy taką możliwość, przenosimy je do inspektu lub szklarni, gdzie jest chłodniej, ale temperatura nie spada poniżej 5-10 stopni Celsjusza.

  • Pędzenie roślin ozdobnych

Rozpoczynamy pędzenie pelargonii i innych roślin, które zimowały w naszych szklarniach, garażach lub piwnicach. Przenosimy je w cieplejsze miejsce, np. na okienny parapet. Jeżeli to konieczne przycinamy i rozpoczynamy systematyczne podlewanie oraz nawożenie. Po dwóch miesiącach już bujnie kwitnące będziemy mogli wystawić na zewnątrz. Z młodych przyrostów, które pojawią się jako pierwsze, możemy też przygotować nowe rozsady.


LUTY

Materiały ze strony: Luty w ogrodzie. Prace ogrodowe w lutym (poradnikogrodniczy.pl)

       Luty w ogrodzie to czas rozpoczęcia zimowego cięcia drzew owocowych. Na okiennych parapetach przygotowujemy zaś rozsady kwiatów i warzyw. Choć to jeszcze miesiąc zimowy, między pierwszym, a ostatnim dniem tego miesiąca, przybywa nam o 2 godziny słonecznego światła więcej. Pod koniec lutego na niebie można dostrzec pierwsze klucze gęsi, oznajmiające swoim gęganiem, że wkrótce nadejdzie wiosna. To zapewne najlepsza wiadomość jaką mogą usłyszeć miłośnicy uprawy roślin w ogrodzie! Tymczasem nie zapominajmy jednak o naszych zimowych obowiązkach ogrodnika. Oto najważniejsze prace ogrodowe w lutym.

Luty w sadzie

  • W lutym nadal sprawdzamy stan zabezpieczeń pni drzew przed zającami. Jeżeli osłon nie założyłeś lub zostały one uszkodzone, warto nasady pni posmarować środkiem odstraszającym.
  • Pnie mogą być również obgryzane przez gryzonie. Powstałe rany smarujemy tym samym środkiem, którego użyliśmy do smarowania ran powstałych po cięciu drzew i krzewów. Możesz również rozsypać zatrute ziarno. Musisz jednak być pewny, że dostępu do niego nie będą miały szukające pożywienia w ogrodzie ptaki.
  • W zabezpieczeniu pni drzew przed gryzoniami może pomóc nam śnieg leżący pod drzewami. Leżący śnieg wokół pni drzewek trzeba udeptać. Gdy przydetptany śnieg przymarznie i będzie stanowił zaporę dla gryzoni.
  • Śnieg na działce możesz wykorzystać do obsypania krzewów czarnej porzeczki. Pąki porzeczki obsypane śniegiem będą się nieco później rozwijać (około tydzień później). Dzięki temu zmniejszy się ryzyko uszkodzenia ich przez wiosenne przymrozki.
  • Podczas przycinania drzew i krzewów w lutym warto przyjrzeć się czy na roślinach nie ma oznak występowania szkodników roślin sadowniczych lub objawów chorób drzew owocowych, z którymi walkę należałoby rozpocząć już teraz.
  • Jeżeli w okolicznych sadach występuje kędzierzawość liści brzoskwini, warto przeprowadzić opryski przeciw tej chorobie. Grzyb ją powodujący zimuje na powierzchni kory gałęzi i pni, dlatego też pokryj je dokładnie odpowiednim środkiem. Możesz użyć Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.
  • Tych samych preparatów można użyć do zwalczania torbieli śliwy. Choroba ta objawia się wydłużeniem, deformacją, brunatnieniem i zbyt wczesnym opadaniem owoców. Jeżeli w minionym roku zaobserwowałeś te objawy - wykonaj opryski tuż przed pękaniem pąków.
  • Jeżeli w styczniu nie przygotowałeś zrazów do szczepienia drzew owocowych, możesz to wykonać jeszcze w lutym. Wybierz się także do sklepu ogrodniczego aby kupić paski foliowe lub rafię, oraz maść ogrodniczą do szczepienia.

Luty w ogrodzie warzywnym

  • W lutym usuń z grządek liście, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Zgrabione liście możesz przeznaczyć na kompost.
  • W mroźne dni okryj folią lub włókniną wczesne odmiany warzyw rosnące w gruncie, takie jak sałata, kalarepa, rzodkiewka, czy szpinak warzywny.
  • W połowie lutego można rozpocząć w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkcję rozsady wczesnych warzyw, takich jak cebula zwyczajna, por, seler, sałata i warzywa kapustne). Nasiona wysiej do skrzynek wysiewnych lub większych doniczek. Pamiętaj, że minimalna wysokość skrzyneczki do siewu to 5 cm.
  • Możesz rozpocząć również produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Za około 4 tygodnie będzie można przenieść je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu.
  • Jeżeli masz odpowiednio dużo widnego miejsca, produkcję rozsady możesz rozpocząć w wielodoniczkach dobranych rozmiarami do wymagań poszczególnych warzyw. Palety wielodoniczkowe pozwalają zużyć mniej podłoża do wysiewu, a stosując siew punktowy, zużyjesz także mniej nasion.
  • Jeżeli natomiast miejsca nieco brakuje - nasiona wysiej najpierw do doniczek. Potem trzeba będzie siewki przepikować w pojedyncze mniejsze doniczki lub po kilka sztuk do większych pojemników lub do inspektu.
  • Nie posiadasz jeszcze inspektu? Nic straconego! Możesz przygotować sobie inspekt przenośny w postaci drewnianej ramy z desek o szerokości około 25 cm, zbitych ze sobą w kształt prostokąta i odpowiednio wzmocnionych. Rozmiary takiej ramy możesz dostosować do wielkości grządek na Twojej działce, ale pamiętaj, że przede wszystkim musisz mieć możliwość wygodnego przenoszenia jej na inne grządki. Nie może więc być zbyt duża. Ramę położoną na grządce przykrywa się szkłem lub naciąga na nią folię.
  • Produkcję rozsady możesz też rozpocząć od wysiewu nasion na okiennym parapecie w mieszkaniu. W tym celu pojemniki wypełnij ziemią do produkcji rozsad (powinna być to ziemia odkażona termicznie, żyzna, pulchna, o pH 6,5). W większości sklepów ogrodniczych można kupić odpowiednio przygotowaną ziemię do wysiewu nasion. Nasiona wysiane do pojemników postaw na parapecie i przykryj kawałkiem folii lub szkła. Następnie, gdy nasiona skiełkują, zdejmij przykrycie i ustaw pojemniki z siewkami w miejscu najlepiej oświetlonym. Następnie co trzy dni przekręcaj pojemniki w stronę światła.
  • Jeżeli nie masz doświadczenia w produkcji rozsad na okiennym parapecie, lub obawiasz się zabiegu pikowania, możesz zaopatrzyć się w krążki lub doniczki torfowe do wysiewu nasion. Dzięki nim, gdy siewki wyrosną, nie trzeba bezie ich wyciągać z ziemi żeby przesadzić do większych doniczek. Siewki sadzi się do większych doniczek razem z krążkiem lub doniczką torfową, w której rosną.
  • Jeżeli nie kupiłeś jeszcze nasion, koniecznie wybierz się do sklepu. Zanim to uczynisz, zapoznaj się z naszą poradą jak kupować nasiona kwiatów i warzyw, w której znajdziesz m. in. objaśnienia oznaczeń stosowanych na opakowaniach nasion.
  • Przygotuj sobie także narzędzia i sprzęt do produkcji wczesnych warzyw.

Luty w ogrodzie ozdobnym

  • Jeżeli w Twoim ogrodzie rosną oczary, w tym miesiącu będziesz mógł podziwiać jak pięknie kwitną te wspaniałe krzewy. W lutym w ogrodzie wspaniale prezentuje się także kwitnąca leszczyna 'Contorta' o bajecznie powykręcanych pędach. Pod koniec miesiąca być może również dostrzeżesz pojawiające się krokusy.
  • Odwiedzając ogród w lutym bądź jednak ostrożny. Ponieważ koniec stycznia był ciepły, w rozmiękłej ziemi mogły pojawić się kiełki wiosennych kwiatów cebulowych. Uważaj zatem aby ich nie zdeptać. Wiele osób na naszym forum dyskusyjnym pytało się czy rośliny te jeszcze uda się uratować - otóż jest szansa że kiełki jedynie sczerwienieją pod wpływem mrozu, ale nie zostaną uszkodzone. Wczesnowiosenne kwiaty są naturalnie przystosowane do pogodowych niespodzianek. Więcej na ten temat w artykule: co robić gdy wiosenne kwiaty przedwcześnie wzeszły?.
  • Silne promienie słońca w połączeniu z ostrymi wiatrami przy mroźnej i bezśnieżnej pogodzie, mogą dokonać szkód w naszych ogrodach. Szczególnie wśród zimozielonych krzewów i bylin. Dlatego też koniecznie sprawdź stan zimowych okryć roślin.
  • Możesz posiać rośliny kiełkujące w niskich temperaturach, takie jak tojad, miłek, czy goryczka.
  • W oczekiwaniu na wiosnę rozpocznij własną produkcję rozsad kwiatów. Wysiej rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji, takie jak lobelia, petunia, szałwia błyszcząca oraz żeniszek meksykański.
  • Rośliny wysiej powierzchniowo do pojemników wypełnionych niezbyt zasobnym podłożem i przysyp cienką warstwą piasku. Następnie pojemniki umieść w oszklonej i ciepłej werandzie lub na parapetach okiennych, a następnie przykryj je szybą, co zapewni roślinom odpowiednią ilość wilgoci. Gdy nasiona zaczną kiełkować, szybę stopniowo odchylaj, aż w końcu zdejmiesz ją całkowicie.
  • Nasiona takich roślin jak begonia stale kwitnąca i pelargonia, należało wysiać już w styczniu. Jeżeli jednak tego nie zrobiłeś, możesz je wysiać na samym początku lutego.
  • Jeżeli nasiona powyższych roślin były wysiane w styczniu, teraz pamiętaj o dalszej ich pielęgnacji. Po około 2 tygodniach od wzejścia zasil je słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego (0,5 do 1 g na litr wody) i następnie dokarmiaj raz na tydzień. Usuwaj także rośliny z objawami chorobowymi aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji na całą rozsadę.
  • Kolejnym ważnym zabiegiem jest pikowanie. Wykonaj je gdy siewki wytworzą po 3 lub 4 listki. Małe roślinki z niewielkimi bryłami ziemi przesadzaj do nowych pojemników, w których będą rosły w większej rozstawie. Mając lepszy dostęp światła i więcej przestrzeni, będą bujnie się rozrastać.
  • Podczas bezmroźnych dni możesz wykonać cięcie drzew i krzewów ozdobnych. Wykonaj cięcie odmładzająco-formujące krzewów i drzew kwitnących latem i jesienią. Nie wolno natomiast przycinać gatunków kwitnących wiosną, które tworzą pąki kwiatowe latem ubiegłego roku. Gdybyś je przyciął przed kwitnieniem, nie mogły by zakwitnąć tego roku. Więcej na ten temat w artykule: Jakie krzewy przycinamy w lutym?
  • Do końca lutego dokonaj odmładzającego przycięcia żywopłotów, szczególnie, jeśli stały się zbyt wybujałe.
  • Jeżeli w ogrodowym stawku zimują ryby, pamiętaj aby tafla wody nie zamarzała. Jeżeli pojawiła się tafla lodu, należy wyrąbać przerębel, w zapobieganiu zamarzaniu tafli wody może pomóc tzw. styropianowy przerębel.
  • Jeżeli rośliny wodne zimują w pojemnikach umieszczonych w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem, pamiętaj aby uzupełniać im wodę i sprawdzać czy rośliny nie gniją. Egzemplarze z objawami chorób niestety trzeba wyrzucić.

Trawnik:

  • Rozbijamy skorupę śnieżną, która tworzy się, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu pleśni śniegowej, która może zniszczyć trawnik.
  • Pod koniec lutego możesz wysiać na trawniku nawóz. Nawet jeżeli jeszcze nie stopniał śnieg. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie



STYCZEŃ

W styczniu zaczynamy drobne prace pielęgnacyjne. Nowy rok, nowy sezon, nowe plany, ale ogród jeszcze śpi, więc trzeba trochę poczekać z intensywnym działaniem. Pozostają do wykonania jedynie drobne prace pielęgnacyjne.

Kalendarz ogrodnika - Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

  • Jeśli chcemy łatwo i niedrogo rozmnożyć jaśminowiec, forsycję, ligustr lub wierzbę, czas przygotować ich sadzonki zdrewniałe. Ścinamy gałązki, owijamy je folią i wkładamy na dwa, trzy miesiące do lodówki (co kilka dni wietrzymy je, żeby nie zapleśniały). Gdy tylko ziemia rozmarznie, sadzonki potniemy na mniejsze kawałki i umieścimy w gruncie.
  • Gałązki niektórych krzewów (m.in. forsycji i migdałka) mocno się już przechłodziły i zaszły w nich procesy umożliwiające rozwinięcie się pąków kwiatowych, gdy tylko temperatura zacznie rosnąć. Można więc ścinać je do wazonów. Ustawione w jasnym i ciepłym pomieszczeniu po czterech tygodniach powinny zakwitnąć. W mojej okolicy rośnie wiele tarniny i ałyczy. Zaraz po Nowym Roku ścinam kilka gałązek do wazonu i co dwa tygodnie dokładam kilka nowych. W ten sposób przyspieszam pojawienie się wiosny w moim domu.
  • Ciągle największym zagrożeniem są mróz i możliwe obfite opady śniegu. Kontrolujemy okrycie roślin i w razie potrzeby uzupełniamy je.

Kalendarz ogrodnika - Iglaki

  • Sprawdzamy, czy odmiany kolumnowe nadal są dobrze zabezpieczone przed deformacją pod wpływem czap śniegu. Jeżeli sznurek lub siatka, którymi są owinięte, nadmiernie się poluzowały, związujemy je mocniej. Z odmian o szerokim pokroju w razie dużych opadów jak najszybciej strzepujemy śnieg.

Kalendarz ogrodnika - Drzewa i krzewy owocowe

  • Bielimy wapnem grube pnie i konary, aby mniej się nagrzewały w słońcu. Zmniejszymy w ten sposób różnice między temperaturą tkanek roślinnych w dzień i w nocy. Zabieg chroni korę przed pękaniem i pojawianiem się ran zgorzelinowych. Najłatwiej przygotować roztwór do bielenia rozrabiając 2 kg wapna palonego w 10 l wody. Aby wapna nie zmywały deszcze, dobrze jest dodać do roztworu kleistą zawiesinę ugotowaną ze zwykłej mąki pszennej.
  • W pogodne dni dokładnie oglądamy pnie i konary, aby sprawdzić, czy nie ma na nich jaj szkodników. Gdyby się pojawiły, zmiatamy je szczotką do jakiegoś pojemnika i zakopujemy głęboko lub palimy.

Kalendarz ogrodnika - Byliny

  • Jeżeli jesienią przygotowaliśmy doniczki z roślinami cebulowymi, możemy zacząć je pędzić, tzn. pobudzać do kwitnienia. Pojemniki przenosimy z ogrodu lub balkonu do domu. Początkowo mogą stać w ciemnym miejscu najlepiej w temperaturze 10-15OC (gdy będą miały za ciepło, wytworzą niewykształcone, tzw. papierowate, kwiaty). Gdy wykiełkują i osiągną 10 cm wysokości, doniczki przenosimy w jasne miejsce o temperaturze 18-20oC. W czasie kwitnienia rośliny znów powinny mieć nieco chłodniej, żeby za szybko nie przekwitły.

Kalendarz ogrodnika - Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

  • Nasiona zebrane samodzielnie mogą mieć różną siłę kiełkowania - zbyt młode nie będą kiełkowały. Nasiona kupowane w sklepie są już sprawdzone pod tym kątem. Warto przeprowadzić próbę, która pozwoli ocenić jakość zebranych przez nas nasion. W tym celu okrągłą liczbę nasion (np. 20) rozkładamy na wilgotnej bibule, a następnie przykrywamy folią i ustawiamy w ciepłym miejscu (o temperaturze około 20oC). Po dwóch, trzech dniach dobre nasiona zaczną pękać i wypuszczać kiełki. Łatwo wtedy policzyć, jaki to procent całości. Próba kiełkowania pozwoli ocenić, ile roślin uzyskamy z przechowywanych nasion (i czy trzeba wybrać się na zakupy). Przy słabej sile kiełkowania (poniżej 50 proc.) trzeba będzie zagęścić siewy.

Kalendarz ogrodnika - Trawnik

  • Na nowych posesjach, gdzie jeszcze nie założono ogrodu, warto przyjrzeć się, jak przebiegają dróżki wydeptywane przez domowników na śniegu. Zarys ścieżek nanosimy na plan ogrodu, a w terenie (zanim śnieg stopnieje) zaznaczamy je kołeczkami. Wiosną przy zakładaniu trawnika zaplanujemy w tych miejscach utwardzone nawierzchnie, żeby uniknąć wydeptywania trawy.

Kalendarz ogrodnika - Oczko wodne

  • Jeśli mamy w zbiorniku ryby, pilnujemy, by powierzchnia wody nie zamarzła całkowicie. Skucie tafli lodem odcina zwierzętom dostęp tlenu i naraża je na śmierć. Dobrym sposobem zapobiegania zamarzaniu przerębla jest umieszczenie w nim brzęczyka poruszającego wodę. Można go kupić w sklepie akwarystycznym. Niestety, sprawdza się tylko przy niezbyt dużych mrozach. Gdy temperatura spada poniżej -10oC, lód z przerębli trzeba codziennie usuwać mechanicznie.

Kalendarz ogrodnika - Kwiaty balkonowe i tarasowe

  • Wszystkie rośliny przechowywane w pomieszczeniach właśnie teraz najbardziej cierpią z powodu niedoboru światła. Nie służy to zwłaszcza okazom stojącym w zbyt ciepłych pomieszczeniach. Trzeba się liczyć z tym, że wypuszczą wiele długich, wiotkich i jasnych pędów. Pod koniec miesiąca warto je przyciąć, co pobudzi rośliny do rozkrzewienia się. Przyrosty, które rośliny wypuszczają po takim zabiegu, są już na ogół mocniejsze, a ich wzrostowi sprzyjają wydłużające się dni.
  • Kwiaty balkonowe wydelikacone brakiem światła i zbyt wysoką temperaturą w przechowalni łatwo padają łupem mszyc i przędziorków. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych warto szczególnie starannie oglądać rośliny pod tym kątem. Jeśli zauważymy intruzów, najpierw myjemy rośliny pod silnym strumieniem wody w wannie lub umywalce, a następnie opryskujemy preparatem owadobójczym. Ja ze względu na bezpieczeństwo domowników używam najczęściej pałeczek owadobójczych wciskanych w podłoże, np. Tarcznik, Provado Combi Pin lub Pokon.

Projektowanie to sztuka

Zima to dobry czas na zaprojektowanie ogrodowej rabaty. Zaczynamy od oceny warunków w miejscu, gdzie chcemy posadzić rośliny. Uwzględniamy oświetlenie oraz wilgotność i żyzność gleby. Następnie wypisujemy rośliny odpowiednie do wybranego miejsca. Na liście powinny się znaleźć gatunki kwitnące o różnych porach roku oraz o zróżnicowanej wielkości i pokroju. W zestawieniu uwzględniamy krzewy, byliny i rośliny sezonowe. Na papierze w kratkę rysujemy plan rabaty w odpowiedniej skali. Rozmieszczamy wybrane rośliny tak, by niższe znalazły się na obrzeżach, a wyższe w środku. Staramy się je tak pomieszać, by w każdym miesiącu w kilku miejscach rabaty coś kwitło. Takie planowanie to żmudna praca i zajmie nam na pewno kilka wieczorów, ale satysfakcja murowana.

Źródło:  Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze na styczeń - e-ogrody - Kalendarium ogrodnika (ladnydom.pl)